Optykolor.pl

Zakładanie soczewek


Każdorazowo przed kontaktem z soczewkami dokładnie myjemy ręce i dokładnie je wysuszamy. W celu uniknięcia pomylenia soczewek ( mogą być różne dla oka prawego i lewego) czynności zakładania i zdejmowanie zawsze rozpoczynamy od tego samego oka.

Zakładanie soczewek 

Przed założeniem soczewki na oko płuczemy ją w płynie wielofunkcyjnym do soczewek. Nie musimy tego robić jeśli używamy soczewek jednodniowych.
  • Połóżmy soczewkę na czubku palca wskazującego dłoni dominującej ( prawa dla praworęcznych, lewa dla leworęcznych). Upewnijmy się, czy nasza soczewka jest właściwie odwrócona. Brzegi soczewki powinny być podwinięte, nie wywinięte.
  • Patrząc na wprost dolną powiekę pociągnijmy w dół środkowym palcem tej samej dłoni a górną powiekę pociągnijmy palcem wskazującym drugiej ręki i spójrzmy w górę.
  • Delikatnie przyłóżmy soczewkę na dolnej białej części oka i wycofajmy palec spójrzmy w dół i na chwilę zamknijmy oczy.
Soczewka na oku powinna wypośrodkować się sama, wystarczy, że kilkakrotnie zamrugamy. Jeśli po założeniu soczewki będziemy odczuwać dyskomfort, zdejmijmy soczewkę i sprawdźmy czy nie jest uszkodzona. Jeśli soczewka jest uszkodzona, w żadnym razie nie możemy jej używać, po prostu ją wyrzucamy. Jeśli soczewka jest dobra, płuczemy ją większą ilością płynu pielęgnacyjnego i ponownie zakładamy. Jeżeli soczewka nie uwiera i widzimy wyraźnie, powtarzamy te same czynności dla drugiego oka.

Zdejmowanie soczewek

Przed wykonaniem czynności zdjęcia soczewek, możemy użyć specjalnych kropel nawilżających do soczewek, które zaaplikowane do oczu nawilżą soczewki i ułatwią nam ich zdjęcie.
  • Spójrzmy w górę i palcem środkowym dominującej dłoni pociągnijmy w dół dolną część powieki.
  • Palec wskazujący umieszczamy na dolnej krawędzi soczewki, a następnie zsuwamy soczewkę na dolną białą część oka.
  • Delikatnie ściskamy („szczypnięcie”) soczewkę palcem wskazującym i kciukiem i łagodnym ruchem wyjmujemy z oka.
  • Wyjętą soczewkę umieszczamy w pojemniczku z płynem do soczewek.
  • Powtarzamy czynność dla drugiego oka.

Zdarza się czasami, że brzegi soczewki po wyjęciu mogą się „sklecić”. W takim przypadku nanieśmy na soczewkę kilka kropel płynu do soczewek i delikatnie „potrzyjmy”, a krawędzie rozkleją się. Pamiętajmy, że specjalista może wskazać nam inną metodę zakładania i zdejmowania soczewek. Stosujmy się do jego zaleceń.

Strefa klienta: Zaloguj się | Rejestracja