Optykolor.pl

Wady wzroku


Dostępne w ofercie soczewki kontaktowe są uznawane za najbardziej nowoczesną metodę korekcji wad wzroku. Są nie tylko wygodne w noszeniu, ale łatwe w zakładaniu, zdejmowaniu i pielęgnacji. Nie wszyscy jednak mamy świadomość istnienia  możliwości korekcji niemalże wszystkich wad za pomocą soczewek. Stąd potrzeba wyjaśnienia wątpliwości i przedstawienia najistotniejszych faktów dotyczących używania soczewek kontaktowych.

Krótkowzroczność ( myopia)

To jedna z częstszych wad. Objawia się niewyraźnym widzeniem oddalonych obiektów. Krótkowidz z bliska widzi wyraźnie, natomiast zwiększenie odległości nawet o kilka centymetrów skutkuje rozmyciem obrazu i nieostrym widzeniem. W odróżnieniu do nieakomodującego zdrowego oka, w oku krótkowidza promienie świetlne są ogniskowane przed siatkówką, a nie na siatkówce. Wyróżnia się trzy stopnie krótkowzroczności : Niska – do minus 3,0 dioptrii, Średnia – od minus 3,0 do minus 6,0 dioptrii  i Wysoka – powyżej minus  6,0 dioptrii Krótkowzroczność może utrudniać rozpoznawania twarzy  z pewnej odległości, prowadzenie samochodu czy uprawianie sportów.

Dalekowzroczność ( hyperopia, nadwzroczność)

Obok myopii druga najczęściej spotykana wada refrakcyjna oka. Dalekowidz wyraźnie widzi     z daleka, natomiast z bliskiej odległości obraz jest zamazany lub widzenie jest wręcz niemożliwe. W przypadku dalekowzroczności promienie świetlne ogniskowane są za siatkówką. Dalekowzroczność utrudnia czytanie i pisanie a także wszelkie prace wymagające koncentracji wzroku na przedmiotach w bliskiej odległości.  Do korekcji dalekowzroczności stosuje się soczewki kontaktowe o mocach z oznaczeniem plus „+” w dioptriach.

Astygmatyzm

Wada cechująca się zaburzoną sferycznością oka. Astygmatyzm objawia się niewyraźnym lub zniekształconym widzeniem tak z bliskich jak i dalekich odległości. Z wadą tą mamy do czynienia,  kiedy  oko posiada większą szerokość niż wysokość, co powoduje, że soczewka i rogówka zamiast skupiać światło w kulistym obszarze rogówki, tworzy rozmazany obraz w jednym z kierunków. Astygmatyzm może występować z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, utrudniając czytanie (widzenie z bliska) i np. rozpoznawanie twarzy(widzenia z daleka). Do korekcji astygmatyzmu stosuje się toryczne soczewki kontaktowe.

Starczowzroczność (presbyopia)

Presbyopia pojawia się najczęściej między 40 a 50 rokiem życia. Cechą charakterystyczną tej wady jest stopniowe osłabienie widzenia z bliskich odległości. Wynika to z fizjologicznego procesu starzenia się organizmu ( nieuchronnie dotknie to większość z nas), soczewka oka stopniowo staje się mniej elastyczna i  traci zdolność akomodacji. Starczowzroczność może występować w połączeniu z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością i astygmatyzmem. Do korekcji tej dolegliwości stosuje się progresywne soczewki kontaktowe.

Strefa klienta: Zaloguj się | Rejestracja